top of page

DIAGNOSTIKA

       DIAGNOSTIKA V TCM

Tradiční čínská medicína je specifická svou propracovanou diagnostikou. Není se čemu divit, vždyť na tomto systému pracovali mnoho tisíců let a mají s ním skvělé výsledky!

   DIAGNOSTIKA POHLEDEM - již při prvním vkročení do ordinace začíná vaše diagnostikování, zkušený terapeut může hned poznat, jaký jste typ člověka, trápí-li vaše tělo nějaký nadbytek nebo, jste-li v nějakém deficitu. Mnoho napoví váše chůze, projev, hlas, vlasy, barva pleti...

   DIAGNOSTIKA POHMATEM - i ta je součástí vyšetření, je důležitá zejména pro systém QIGONGTUINA, kde se přikládají ruce na specifické akupresurní body a oblasti z nichž se odebírají informace o vašem stavu. Zkušený terapeut po mnoha letech praxe takto může  odhalit i tak závažná onemocnění, jako je rakovina či nějaké cysty, myomy, záněty...

   DIAGNOSTIKA Z JAZYKA - důležitá součást diagnostiky, specifikum TČM, na jazyku se odráží stav našeho organismu a to právě nyní, v tomto okamžiku. Vždy, když terapeut určí diagnózu dle dotazování, měl by si své závěry ověřit pozorováním jevů na jazyku. Zde se zaměřujeme na pozorování barvy jazyka, jeho tloušťky, případně pohyby. Důležitý je povlak na jazyku, proto je důležité vždy před návštěvou upozornit klienta, aby nekonzumoval nic, co by mohlo zbarvit tento povlak nebo tento dokonce odstraňovat různými škrabátky. Všímáme si nejrůznějších útvarů či rýh na jazyku. To vše nám odhalí aktuální stav organismu lidského těla.

   DIAGNOSTIKA Z PULZU - historicky se pulz odebíral na různých částech lidského těla (na stehnech, tříslech, na krku, noze...) v současné době je nejpoužívanější odebírání pulzu na zápěstí ruky. Tato diagnostická metoda je náročná na rozllišení a správné definování patologie. Je důležitá větší praxe v tomto směru. Na oplátku nám tato diagnostika odhalí vše, co potřebujeme vědět. Zkušení čínští mistři  nepotřebovali jiné diagnostické metody než tuto a jen díky ní hned věděli, jaká byliny předepsat či jaké akupunkturní body použít.

   DIAGNOSTIKA DOTAZOVÁNÍM - pomocí správných otázek se terapeut dobere cíle. Dotazuje se na preference tepla a chladu, na pocení, stolici a močení, na stravování, životosprávu, psychiku, děctví, u žen na gynekologii ale například i na sex... To vše je základní složkou diagnostického vyšetření v Tradiční čínské medicíně.

Toto jsou jen základní diagnostické metody, které jsou nápomocny terapeutům Tradiční čínské medicíny, předchází jim důkladné studium tohoto oboru. Abychom se správně naučili tyto metody, je zapotřebí důkladnější studium než pouze víkendoví kurz, na základě kterého by jste si otevřeli svou praxi. A to je správně. Vždyť v Číně praktici tohoto oboru studují minimálně 5 let, než mohou přistoupit ke klientovi a i po těchto letech studia se stávají jen mediky, kteří pozorují práci zkušených doktorů, kterým jsou asistenty. Teprve po pár letech této praxe mohou začít sami praktikovat.

   Pro zájemce o tento obor nabízíme studium těchto dovedností. Vše teoreticky vysvětlíme a vy si prakticky vyzkoušíte. V průběhu studia budeme vše neustále opakovat a  tím získáte určitou praxi v diagnostikování. Najednou vám vyvstanou odpovědi na vaše zdravotní potíže a trápení vašich blízkých, kterým budete moci pomoci, budete-li si přát. Více v oboru: Diagnostik TCM.

bottom of page