top of page

       Lotosový kořen

 je tradičně používán jako nejúčinnější čistě bylinný prostředek na léčbu a prevenci veškerých poruch dýchacího aparátu, neboť přímo posiluje a chrání energii plic a průdušek. Dodává jim správné jang. Blahodárně působí na jejich sliznicea zároveň je hojí a zklidňuje. Lotosový kořen je tradičně nazýván “králem zlomených a poškozených kostía kloubů”. Vyrůstá v bahně rybníků, což je neocenitelně bohatý biologický materiál smnoha vzácnými minerálními látkami, které zvláště naše krev, kosti, svaly a vazy velmi potřebují. Z nastrouhaného kořenu, mouky a vody vypracujte těsto, přiložte přímo na postižené místo a připevněte šátkem či obvazem Pruban. Podle potřeby je třeba obvaz po 4 hodinách vyměnit za čerstvý. Unikátní vlastností lotosu (šťáva i čaj) je schopnost (při zachování průchodnosti!) napojit porušenou tkáň i cévky mozku. Pro tuto mimořádnou schopnost je účinným lékem podávaným co nejdříve po mozkové příhodě.

   Lotosový kořen se nejčastěji používá na přípravu čajů, oblíbené je však i jeho využití do polévek a omáček jako zajímavé vložky či zahušťovadla. Kořen lotosu je cenný nejen pro svou unikátní energii, jíž přímo vyživuje, hojí, zklidňuje a ochraňuje překrvené podrážděné sliznice, plíce,průdušky a mozek, ale rovněž jako hodnotný a výživný nízkoenergetický doplněk každodenní stravy.

   Kořen lotosu je vhodné pojídat, až je-li zcela měkký (např. při vyvaření ve třetím čaji a/nebo v zeleninové polévce či omáčce). Šťáva zlotosového kořenu je dobrou prevencí a neocenitelným lékem při astma, při astmatických záchvatech, krvácení z dělohy, při kašli a dokonce i při vykašlávání krve (např. při tuberkulóze).

   Přes noc namočený lotosový kořen velmi jemně nasekejte či nastrouhejte a vylisujte všechnu šťávu. Přidejte malou špetku mořské soli. Šťáva se užívá způsobem popsaným pro určitý konkrétní případ. Např. pro vyčištění a zprůchodnění nosu ucpaného v důsledku zánětu dutin či nadměrného hlenu se používají ve šťávě namočené malé tampóny.

   Vlahý lotosový čaj je skvělým kloktadlem zvláště pro děti, neboť nemá žádnou výraznou chuť a při náhodném polknutí dětem nedělá potíže. Rovněž vydatně pomáhá snížit dětskou horečku a zklidňuje překrvené či vysušením podrážděné sliznice dýchacích cest. 

 

LOTOSOVÝ ČAJ

Doba přípravy: první várka 5 minut, druhá 10 minut, třetí 20 minut. Lotosový čaj je vhodnou prevencí problémů z nachlazení. Je samozřejmě vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je účinný pro veškeré problémy dýchacího aparátu, zvláště při nachlazení, kašli a černém kašli. Je to skvělé kloktadlo. Rovněž vydatně pomáhá snížit dětskou horečku.

Pro děti:1 až 2 kousky předem namočeného lotosového kořenu, 2-3 kapky šťávy z čerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru,1 malá špetka soli, 1 šálek vody.

Pro dospělé: 2 až 3 kouskypředem namočenéholotosového kořenu1 čaj. lžička šťávy zčerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru1 špetka soli, 1 šálek vody.

Příprava: V polovině varu k lotosu přidejte sůl a zázvor. Podává se ještě horký.

 

LOTOSOVÝ ČAJ S DAIKONEM:

Doba přípravy: 10-15 minut. Tento osvěžující nápoj je vhodný pro oslabené a zejména zahleněné plíce a průdušky, jeho speciální použití je při zápalu plic. Odstraňuje chrapot a nepříjemný zápach z úst.

2 kousky hodinu předem namočeného lotosového kořenu

1 čajová lžička šťávy z čerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru

1 polévková lžíce čerstvě nastrouhaného daikonu (dlouhá bílá ředkev)

1 polévková lžíce sójové omáčky

2 šálky vroucí vody

Lotos povařte 5-10minut v namáčecí vodě. Vypněte oheň, přidejte ostatní ingredience, nechte odstát a po10 minutách popíjejte ještě teplé.

zdroj: http://files.bobdvorak.cz/200000017-146a014c25/Lotosov%C3%BD%20ko%C5%99en.pdf

Čínský název: Ou jie

Botanický název: Nodus Nelumbo Rhizomatis

Chuť: sladká (svíravá)

Povaha: neutrální

Tropismus: Plíce, žaludek, ledviny

Dávkování:  suchý: 9-30g
                    čerstvý: 30-60g

Indikace:

Syrový lotosový kořen

Příznaky horka: Horečka, žízeň, neklid
- příznaky horka v krvi: Krvácení z nosu, krvavá stolice
- prázdnota středního ohřívače: Nedostatek chuti k jídlu (anorexie), nevolnost, dysfagie (problémy nebo bolest při polykání), průjem
 Lotos pomáhá při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, plicních i ledvinových potíží.

Vařený lotosový kořen
- Prázdnota krve: celková únava, vertigo (závratě), opakující se kolaps nebo zhroucení.


- !!!Doporučeno zvláště po porodu: vařený lotosový kořen s angelicou (radix angelicae sinensis) doplňuje krev!!!

 

Recepty:

  • Čaj z kořene lotosu

  • Smažené lupínky

  • Smažené oddenky se sezamem

 

Smažené oddenky se sezamem:

Potřebujeme

• 200 g lotosu

• 4 lžíce sójové omáčky

• 2 lžíce oleje

• 2 lžíce cukru

• 1 lžička lehce opražených sezamových semínek

Jak na to  

• Lotosový oddenek omyjeme a nakrájíme na půlcentimetrové plátky.

• Sójovou omáčku smícháme s cukrem.

• Rozehřejeme olej a plátky lotosu opečeme. Několik minut před dopečením je zalijeme připravenou omáčkou, zakryjeme   pokličkou a na mírném ohni podusíme.

• Když je omáčka skoro vyvařená, přeložíme plátky lotosu na talíře a posypeme je opraženým sezamem.

Syrový kořen lotosu seženete ve vybraných prodejnách zdravé výživy, v čínských tržnicích Sapa nebo třeba na rohlik.cz

lotus-root-500x500.jpg
lotus-root-chips-1.jpg
8.jpg
bottom of page