Lotosový kořen
je tradičně používán jako nejúčinnější čistě bylinný prostředek na léčbu a prevenci veškerých poruch dýchacího aparátu, neboť přímo posiluje a chrání energii plic a průdušek. Dodává jim správné jang. Blahodárně působí na jejich sliznicea zároveň je hojí a zklidňuje. Lotosový kořen je tradičně nazýván “králem zlomených a poškozených kostía kloubů”. Vyrůstá v bahně rybníků, což je neocenitelně bohatý biologický materiál smnoha vzácnými minerálními látkami, které zvláště naše krev, kosti, svaly a vazy velmi potřebují. Z nastrouhaného kořenu, mouky a vody vypracujte těsto, přiložte přímo na postižené místo a připevněte šátkem či obvazem Pruban. Podle potřeby je třeba obvaz po 4 hodinách vyměnit za čerstvý. Unikátní vlastností lotosu (šťáva i čaj) je schopnost (při zachování průchodnosti!) napojit porušenou tkáň i cévky mozku. Pro tuto mimořádnou schopnost je účinným lékem podávaným co nejdříve po mozkové příhodě.
Lotosový kořen se nejčastěji používá na přípravu čajů, oblíbené je však i jeho využití do polévek a omáček jako zajímavé vložky či zahušťovadla. Kořen lotosu je cenný nejen pro svou unikátní energii, jíž přímo vyživuje, hojí, zklidňuje a ochraňuje překrvené podrážděné sliznice, plíce,průdušky a mozek, ale rovněž jako hodnotný a výživný nízkoenergetický doplněk každodenní stravy.
Kořen lotosu je vhodné pojídat, až je-li zcela měkký (např. při vyvaření ve třetím čaji a/nebo v zeleninové polévce či omáčce). Šťáva zlotosového kořenu je dobrou prevencí a neocenitelným lékem při astma, při astmatických záchvatech, krvácení z dělohy, při kašli a dokonce i při vykašlávání krve (např. při tuberkulóze).
Přes noc namočený lotosový kořen velmi jemně nasekejte či nastrouhejte a vylisujte všechnu šťávu. Přidejte malou špetku mořské soli. Šťáva se užívá způsobem popsaným pro určitý konkrétní případ. Např. pro vyčištění a zprůchodnění nosu ucpaného v důsledku zánětu dutin či nadměrného hlenu se používají ve šťávě namočené malé tampóny.
Vlahý lotosový čaj je skvělým kloktadlem zvláště pro děti, neboť nemá žádnou výraznou chuť a při náhodném polknutí dětem nedělá potíže. Rovněž vydatně pomáhá snížit dětskou horečku a zklidňuje překrvené či vysušením podrážděné sliznice dýchacích cest.
LOTOSOVÝ ČAJ
Doba přípravy: první várka 5 minut, druhá 10 minut, třetí 20 minut. Lotosový čaj je vhodnou prevencí problémů z nachlazení. Je samozřejmě vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je účinný pro veškeré problémy dýchacího aparátu, zvláště při nachlazení, kašli a černém kašli. Je to skvělé kloktadlo. Rovněž vydatně pomáhá snížit dětskou horečku.
Pro děti:1 až 2 kousky předem namočeného lotosového kořenu, 2-3 kapky šťávy z čerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru,1 malá špetka soli, 1 šálek vody.
Pro dospělé: 2 až 3 kouskypředem namočenéholotosového kořenu1 čaj. lžička šťávy zčerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru1 špetka soli, 1 šálek vody.
Příprava: V polovině varu k lotosu přidejte sůl a zázvor. Podává se ještě horký.
LOTOSOVÝ ČAJ S DAIKONEM:
Doba přípravy: 10-15 minut. Tento osvěžující nápoj je vhodný pro oslabené a zejména zahleněné plíce a průdušky, jeho speciální použití je při zápalu plic. Odstraňuje chrapot a nepříjemný zápach z úst.
2 kousky hodinu předem namočeného lotosového kořenu
1 čajová lžička šťávy z čerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru
1 polévková lžíce čerstvě nastrouhaného daikonu (dlouhá bílá ředkev)
1 polévková lžíce sójové omáčky
2 šálky vroucí vody
Lotos povařte 5-10minut v namáčecí vodě. Vypněte oheň, přidejte ostatní ingredience, nechte odstát a po10 minutách popíjejte ještě teplé.
zdroj: http://files.bobdvorak.cz/200000017-146a014c25/Lotosov%C3%BD%20ko%C5%99en.pdf
Čínský název: Ou jie
Botanický název: Nodus Nelumbo Rhizomatis
Chuť: sladká (svíravá)
Povaha: neutrální
Tropismus: Plíce, žaludek, ledviny
Dávkování: suchý: 9-30g
čerstvý: 30-60g
Indikace:
Syrový lotosový kořen
Příznaky horka: Horečka, žízeň, neklid
- příznaky horka v krvi: Krvácení z nosu, krvavá stolice
- prázdnota středního ohřívače: Nedostatek chuti k jídlu (anorexie), nevolnost, dysfagie (problémy nebo bolest při polykání), průjem
Lotos pomáhá při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, plicních i ledvinových potíží.
• Vařený lotosový kořen
- Prázdnota krve: celková únava, vertigo (závratě), opakující se kolaps nebo zhroucení.
- !!!Doporučeno zvláště po porodu: vařený lotosový kořen s angelicou (radix angelicae sinensis) doplňuje krev!!!
Recepty:
-
Čaj z kořene lotosu
-
Smažené lupínky
-
Smažené oddenky se sezamem
Smažené oddenky se sezamem:
Potřebujeme
• 200 g lotosu
• 4 lžíce sójové omáčky
• 2 lžíce oleje
• 2 lžíce cukru
• 1 lžička lehce opražených sezamových semínek
Jak na to
• Lotosový oddenek omyjeme a nakrájíme na půlcentimetrové plátky.
• Sójovou omáčku smícháme s cukrem.
• Rozehřejeme olej a plátky lotosu opečeme. Několik minut před dopečením je zalijeme připravenou omáčkou, zakryjeme pokličkou a na mírném ohni podusíme.
• Když je omáčka skoro vyvařená, přeložíme plátky lotosu na talíře a posypeme je opraženým sezamem.
Syrový kořen lotosu seženete ve vybraných prodejnách zdravé výživy, v čínských tržnicích Sapa nebo třeba na rohlik.cz


