top of page
christmas-santa-claus-advent-calendar-pn

Jak pečovat o své zdraví

v období zimního slunovratu?

zdraví_zimního_slunovratu.png

Zimní slunovrat a zdraví: "Jeden skrýt, dva vyživovat, tři doplnit, čtyři prevence"

 

   Jeden "skrýt" - skrýt před chladem

Zimní slunovrat je doba, kdy "Yin a Yang se transformuje", a je to také doba, kdy je odpor lidského těla k chladu nejhorší. Lidé jsou extrémně zranitelní vůči chladu a nemoci. Základem zdravotní péče před a po zimním slunovratu je tedy "schovávat se před zimou a chladem", každý musí vynaložit velké úsilí při prevenci nachlazení, zejména ve středním věku a u starších lidí, zde by se měla věnovat pozornost udržování tepla. V této době se onemocnění starších lidí výrazně zvýší, lidé s kardiovaskulárním onemocněním se často zhorší a počet lidí trpících „mrtvicí“ se zvýší. Buďte opatrní.

Doporučení: Pro zdraví kolem zimního slunovratu je důležité: zahřát chlad a zahřát pokožku, „pokožkou nesmí prosakovat chlad“, musíte být opatrní, abyste se chránili, věnujte pozornost hlavě, nohám a krku, abyste se udrželi v teple, vyhýbejte se studenému větru, studené vodě, vyhýbejte se studenému jídlu!

  Dvě „výživy“ - vyživující yin, vyživují srdce

   Největší Yang je na jaře a v létě, malý Yang je na podzim a v zimě. Po zimním slunovratu je zásadou udržování dobrého zdraví snižování spotřeby yangové qi v co největší míře, udržování qi a udržování energie a vitality, což je prospěšné pro prevenci a léčbu nemocí.

Zdraví zimního slunovratu by mělo být založeno na zklidnění se a vyvarování se nadměrného pocení. Zároveň je velmi důležité „budování srdce“ zimního slunovratu. Vyvarujte se nadměrné depresi, úzkosti a dlouhodobého „přetížení“, abyste zabránili přepracování.

Doporučení: V zimě buďte zdraví, buďte klidní a optimističtí, udržujte svou mysl volnou a optimistickou, nedělejte si starosti s triviálními záležitostmi a nedělejte „zdravotní“ chyby.

   Tři "doplnit" – rozhojnit yin, ponořit yang

   Jak se říká, „tři devítky doplníme jednu zimu, pak nepřijde žádná bolest v příštím roce“ „medicinální doplňky nejsou tak dobré, jako správná strava.“ Zima je také vhodná doba k doplnění. Strava je nejdůležitější způsob, jak se ošetřovatNení vhodné jíst studené a suché a zároveň není vhodné pobývat tam, kde je velké teplo a sucho.

Správně vybírejte potraviny, které jsou jak chutné, tak prospěšné v zimě.  Potraviny, které jsou vhodné pro zimu, čínská medicína je rozdělila do několika kategorií:

   Zahřívající jídla  Wēn bǔ lèi shíwù, jako je kuře, skopové maso, hovězí maso, ančovičky atd., Lze vařit s kustovnicí, cukrovou třtinou, což má určitý účinek na výživu yin. Ale jedení příliš mnoha teplých potravin může vést ke snadnému rozčilování se, protože se v organismu generuje horko.

   Doplňující potraviny Píng bǔ lèi shíwù, například Lotos semena, semena koriandru, slzovka, červené fazole, jujuba, škeble, Rosolovka řasotvará, vepřová játra a tak dále. Tyto potraviny nejsou ani ochlazující ani zahřívající. Mají vyživující (doplňující) vlastnosti.

   Výživná jídla Zī bǔ lèi shíwù mají účinek vyživující yin a ledviny, doplňují esenci a vyživují dřeň. Mezi hlavní patří: houba Jidášovo ucho, černé datle, sezam, černé fazole, vepřová páteř, mořská okurka, želví maso, želva, mušle Abalone (s perletí)  atd. 

 

 

Doporučení: Když je zima a venku mrzne, upřednostňují se teplá jídla. Při jídle bychom měli jíst pomalu a nejíst mnohokrát denně, abychom zajistili, že požadovaná výživa nepoškodí slezinu a žaludek. Měli byste věnovat pozornost „tři více, tři méně“, tj. více bílkovin, vitamínů, celulózy; méně cukru, tuku, soli. Jídlo by mělo být teplé a vařené, jíst více ořechů, mohou chránit před chladem, jsou prospěšné pro ledviny a mozek, posilují srdce a tělo.

     Čtyři "prevence" - chřipka, kardiovaskulární a cerebrovaskulární onemocnění

Náhlý pokles teploty kolem zimního slunovratu je obdobím vysokého výskytu chřipky a kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob.

      1 zabránit chřipce

   Chřipkové viry jsou velice nakažlivé. Virus může být přenesen kapénkovou infekcí nebo být pomocí rukou přiveden do dýchacích cest. Proto, abychom předešli chřipce, musíme nejprve přerušit přenos viru chřipky,  jednak  včasnou detekcí a izolací lidí s chřipkou a méně navštěvovat frekventovaná místa, za druhé, musíme posílit fyzické cvičení, věnovat pozornost odpočinku a doplnit vitamín C v každodenním životě. V případě potřeby můžete užívat některé účinné byliny jako prevenci chřipky.

 

      2 Prevence kardiovaskulárních chorob

   Napadení chladem je důležitou příčinou kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob. Pro prevenci kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob je proto důležité udržovat teplo, užívat léky včas, častěji chodit na kontroly, věnovat pozornost stravě, posilovat cvičení a udržovat optimismus.

   Je třeba poznamenat, že pacienti s kardiovaskulárními a cerebrovaskulárními chorobami by neměli chodit na ranní cvičení, když je zima, protože stimulace studeného vzduchu vyvolá anginu pectoris, je nejlepší jít po cvičení ven až po 10:00. Pro cvičení si nevybírejte běh, švihadlo, fyzicky náročné sporty a jiné intenzivní sporty.

   Za druhé, lidé s kardiovaskulárními a cerebrovaskulárními chorobami by se měli vyhnout nachlazením, například méně chodit mezi velké skupiny lidí, aby se snížila pravděpodobnost infekce.

 

   Za třetí, pacienti s hypertenzí by neměli měnit svůj lék ani měnit dávkování podle jednoho nebo dvou výsledků vlastního měření krevního tlaku, měli by pravidelně docházet ke specialistovi a upravovat antihypertenziva pod vedením lékaře.

 

Kromě toho by starší lidé s chronickými onemocněními měli nosit s sebou pohotovostní medicínu, když vyjdou ven. Když se objeví příznaky, jako je dušnost a necitlivost končetin, měli by jít do nemocnice včas nebo zavolat 155, aby nedošlo k opomenutí nejlepší doby léčby.

bottom of page