top of page
11.jpg

   Kořen hořce

Long Dan Cao 龙胆草 - čínsky

povaha:              chladná

chuť:                   hořká

tropismus:          játra, žlučník, močový měchýř

toxicita:               netoxický

dávkování:          3-10 g

Pamatuj: 

 • Vylučuje oheň z jater a žlučníku

 • Pročišťuje vlhké horko z dolního zářiče

 

Účinky:

(vylučuje oheň jater a žlučníku) – bolesti hlavy, závratě, pálení a zarudnutí očí, pískání v uších, bolest uší, podrážděnost, agresivita, noční můry, nespavost, krvácení z nosu, křeče

– vlhké horko v dráze jater a žlučníku -  žloutenka, zapáchající pocení, mokvavé kožní záněty, ekzémy

- vlhké horko sestupující do spodního ohřívače -  pálení při močení, močová urgence, zkalená moč, krev v moči, pálivý výtok, herpes genitalis

KONTRAINDIKACE

Kontraindikováno u osob s nedostatkem sleziny a žaludku s průjmem.

Kontraindikováno u osob s nedostatkem Qi .

Kontraindikováno u osob s nedostatkem krve.

Kontraindikováno u lidí bez nadměrného horka.

Neužívejte na lačný žaludek.

Horská bylina ukrývá to nejcennější pod zemí. Z hořce žlutého se k léčbě používá kořen. Musíte ale počkat pět let a rostlinu si navíc sami vypěstovat nebo koupit v bylinkářství. Volně rostoucí je totiž chráněná.

Rostlina je využívána v lidovém léčitelství, v řadě přípravků ve farmacii a také při výrobě hořkých likérů. Samostatně lze koupit také doplňky stravy – pilulky hořce.

Léčivé účinky kořene hořce

Kořen hořce je cenným zdrojem hořčin, tříslovin a silicí. Dále v něm nacházíme alkaloidy, slizy, pektiny, inulin.

Tato léčivka zvyšuje tvorbu slin a trávicích šťáv, posiluje funkci žlučníku, jater, slinivky, dále krvetvorbu, funkce centrální nervové soustavy, tvorbu mateřského mléka a rekonvalescenci po chorobách.

Hořcové receptury

Hořcový prášek pro dobré trávení

 • Potřebujeme: 1 lžíci kořene hořce

 • Postup: Kořen rozemeleme na prášek. Ten uskladníme v dobře uzavíratelné sklenici a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 2× denně na špičku kulatého nože prášku, který zapijeme vlažnou vodou.

Hořcový čaj na bolavé břicho

 • Potřebujeme: půl lžičky nadrceného kořene hořce, 2 dl vroucí vody

 • Postup: Kořen přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách.

Žaludeční likér

 • Potřebujeme: 2 lžíce kořene hořce, 1 lžíci tlučených fenyklových semínek, 1 lžíci tlučených anýzových semínek, 1 litr domácí pálenky

 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a při potížích užíváme 2× denně štamprli.

Kapičky na posílení organismu

 • Potřebujeme: 1 lžíci kořene hořce, 1 lžíci kořene eleuterokoku, 1 lžíci kořene pampelišky, 3 dl 60% lihu nebo ovocné pálenky

 • Postup: Kořeny smícháme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme a užíváme 3× denně 25 kapek po dobu 6 týdnů.

Hořcový olej povzbuzuje trávení

 • Při potížích s trávením, žlučníkem, játry či slinivkou doporučuji po dobu 6 týdnů provádět tento ozdravný postup. Každé ráno nalačno spolkneme 1 lžíci hořcového oleje smíchanou s 1 lžičkou čerstvé citronové šťávy. Pak nesmíme hodinu jíst ani pít. Tímto postupem si výborně nastartujeme trávení a zregenerujeme příslušné orgány.
  Jak si vyrobíme hořcový olej

 • Potřebujeme: 0,5 litru extra panenského olivového oleje, 5 lžic namletého kořene hořce

 • Postup: Prášek z kořenů zalijeme olejem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový olej uskladníme na chladném místě

Kořen hořce žlutého podporuje laktaci, kvalitu mléka a pomáhá miminku s nadýmáním

 • Kořen hořce žlutého podporuje tvorbu vysoce kvalitního mateřského mléka. Doporučené užívání je, že po dobu 6 týdnů 3× denně spolkneme kousek kořene (0,5 cm x 0,5 cm) a zapijeme ho 3 dl vlažné vody.

 • Kořen této léčivky se rovněž osvědčil u tzv. tříměsíčních kolik miminek. Jeho účinné látky proniknou přes mléko k děťátku a pomáhají mu s trávením.

1318_horec-koren.jpg
hořcový likér.png
bottom of page