
Kořen hořce
Long Dan Cao 龙胆草 - čínsky
povaha: chladná
chuť: hořká
tropismus: játra, žlučník, močový měchýř
toxicita: netoxický
dávkování: 3-10 g
Pamatuj:
-
Vylučuje oheň z jater a žlučníku
-
Pročišťuje vlhké horko z dolního zářiče
Účinky:
(vylučuje oheň jater a žlučníku) – bolesti hlavy, závratě, pálení a zarudnutí očí, pískání v uších, bolest uší, podrážděnost, agresivita, noční můry, nespavost, krvácení z nosu, křeče
– vlhké horko v dráze jater a žlučníku - žloutenka, zapáchající pocení, mokvavé kožní záněty, ekzémy
- vlhké horko sestupující do spodního ohřívače - pálení při močení, močová urgence, zkalená moč, krev v moči, pálivý výtok, herpes genitalis
KONTRAINDIKACE
Kontraindikováno u osob s nedostatkem sleziny a žaludku s průjmem.
Kontraindikováno u osob s nedostatkem Qi .
Kontraindikováno u osob s nedostatkem krve.
Kontraindikováno u lidí bez nadměrného horka.
Neužívejte na lačný žaludek.
Horská bylina ukrývá to nejcennější pod zemí. Z hořce žlutého se k léčbě používá kořen. Musíte ale počkat pět let a rostlinu si navíc sami vypěstovat nebo koupit v bylinkářství. Volně rostoucí je totiž chráněná.
Rostlina je využívána v lidovém léčitelství, v řadě přípravků ve farmacii a také při výrobě hořkých likérů. Samostatně lze koupit také doplňky stravy – pilulky hořce.
Léčivé účinky kořene hořce
Kořen hořce je cenným zdrojem hořčin, tříslovin a silicí. Dále v něm nacházíme alkaloidy, slizy, pektiny, inulin.
Tato léčivka zvyšuje tvorbu slin a trávicích šťáv, posiluje funkci žlučníku, jater, slinivky, dále krvetvorbu, funkce centrální nervové soustavy, tvorbu mateřského mléka a rekonvalescenci po chorobách.
Hořcové receptury
Hořcový prášek pro dobré trávení
-
Potřebujeme: 1 lžíci kořene hořce
-
Postup: Kořen rozemeleme na prášek. Ten uskladníme v dobře uzavíratelné sklenici a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 2× denně na špičku kulatého nože prášku, který zapijeme vlažnou vodou.
Hořcový čaj na bolavé břicho
-
Potřebujeme: půl lžičky nadrceného kořene hořce, 2 dl vroucí vody
-
Postup: Kořen přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách.
Žaludeční likér
-
Potřebujeme: 2 lžíce kořene hořce, 1 lžíci tlučených fenyklových semínek, 1 lžíci tlučených anýzových semínek, 1 litr domácí pálenky
-
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a při potížích užíváme 2× denně štamprli.
Kapičky na posílení organismu
-
Potřebujeme: 1 lžíci kořene hořce, 1 lžíci kořene eleuterokoku, 1 lžíci kořene pampelišky, 3 dl 60% lihu nebo ovocné pálenky
-
Postup: Kořeny smícháme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme a užíváme 3× denně 25 kapek po dobu 6 týdnů.
Hořcový olej povzbuzuje trávení
-
Při potížích s trávením, žlučníkem, játry či slinivkou doporučuji po dobu 6 týdnů provádět tento ozdravný postup. Každé ráno nalačno spolkneme 1 lžíci hořcového oleje smíchanou s 1 lžičkou čerstvé citronové šťávy. Pak nesmíme hodinu jíst ani pít. Tímto postupem si výborně nastartujeme trávení a zregenerujeme příslušné orgány.
Jak si vyrobíme hořcový olej -
Potřebujeme: 0,5 litru extra panenského olivového oleje, 5 lžic namletého kořene hořce
-
Postup: Prášek z kořenů zalijeme olejem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový olej uskladníme na chladném místě
Kořen hořce žlutého podporuje laktaci, kvalitu mléka a pomáhá miminku s nadýmáním
-
Kořen hořce žlutého podporuje tvorbu vysoce kvalitního mateřského mléka. Doporučené užívání je, že po dobu 6 týdnů 3× denně spolkneme kousek kořene (0,5 cm x 0,5 cm) a zapijeme ho 3 dl vlažné vody.
-
Kořen této léčivky se rovněž osvědčil u tzv. tříměsíčních kolik miminek. Jeho účinné látky proniknou přes mléko k děťátku a pomáhají mu s trávením.

